Perşembe, Eylül 29, 2022
Google search engine
Ana SayfaE-ticaretPazaryeri Modeli

Pazaryeri Modeli

  • E-Pazaryeri ( Marketplace ) ,elektronik ortamda binlerce ürünün satıldığı bir e-ticaret sitesidir ve aracılık modeli olarak da adlandırılabilir. Aracılık modeli dememizdeki sebep, Farklı sektör ve farklı kategorilerdeki ürünleri bir araya toplayıp, Pazaryeri ürünleri satın almadan, Tedarikçilerin ürünlerini sitelerinde listelemeleri sağlayıp satışa sunarak, satışı yapıldıktan sonra en başta yapılan anlaşmalar gereği belirlenen komisyon oranları kadar kesinti yapıp, geriye kalan tutarı tedarikçiye gönderen e-ticaret ortamıdır. Kısaca alıcıların ve satıcıların buluşturulduğu ortamdır.
  • Pazaryerlerinde satış yapmak isteyen kişi veya firmalar bir mağaza açmak için başvuruda bulunurlar ve gerekli koşulları sağladıktan sonra mağazaları aktif hale getirilir. Pazar yerlerinde müşterilerin mağazadan satın almış olduğu ürünlerin ödemeleri Pazaryerlerine yapılır ve mağaza sahibi/yetkilileri ürünleri gönderdikten sonra müşteri, onay sürecine girer. Müşteri onayından sonra Tedarikçilerin ödeme günlerinde ödemeleri yapılır.

  • Pazaryerlerinde satış yapmanın en büyük avantajlarından birisi kendi web sitenizde bir çok haracama yaparak ulaşmaya çalıştığınız müşterilere ( Son Kullanıcı/lar’a ) yani; Reklam, tanıtım ve diğer masrafları yaparak sitenize trafik çekmenize gerek kalmadan yüksek görünürlüğe sahip olabilmenizdir. Diğer avantajlarından biri ise ; Firmaların kendi yapmış olduğu kargo anlaşmaları doğrultusunda yüksek kargo ücretlerinin yerine Pazaryerleri’nin kendi kargo anlaşmalarını da kullanabilmeleridir.
  • E-Ticaret İş Modelleri için tıklayın…
Önceki İçerikE-ticaret’te Altyapı ve Yazılım Seçimi
Sonraki İçerikB2B
İlgili İçerikler
- Reklam -
Google search engine

En Çok Okunanlar

Son Yorumlar