Perşembe, Eylül 29, 2022
Google search engine
Ana SayfaE-ticaretE-Ticaret İş Modelleriİş Modellerine Göre E-ticaret Siteleri

İş Modellerine Göre E-ticaret Siteleri

Günümüzde E-ticaret siteleri, kendi içinde yaptıkları iş modellerine göre farklı olarak adlandırılmaktadır. Yapmak istediğiniz iş modeline göre altyapı ve diğer teknik konuların her bir e-ticaret iş modeline göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

 

E-TİCARET İŞ MODELLERİ

 • Market place
 • Private shopping
 • Yatay site
 • Dikey site
 • Yaprak site
 • Üyelik Modeli
 • Aracılık Modeli
 • Sosyal Ağlarda E- Ticaret
 • Brick and mortar 
 • Click & Brick  veya Click to Brick 
 • Aggregator
 • Droppshipping
 • Market Place :  E-Pazaryeri, Elektronik ortamın pazar yeridir. Web sitesinin içerisinde alıcıların ve satıcıların buluştuğu ve alışveriş yaptığı bir ortamdır. E-pazar yerlerinde Satış yapmak isteyen kişi veya firmalar bir mağaza açmak için başvuruda bulunurlar ve gerekli koşulları sağladıktan sonra mağazaları aktif hale getirilir. E-Pazar yerlerinde müşterilerin mağazadan satın almış olduğu ürünlerin ödemeleri E-Pazar Yerine yapılır ve mağaza sahibi/yetkilileri ürünleri gönderdikten sonra müşteri, onay sürecine girer. Onay verdikten sonra en başta yapılan sözleşmeler gereği belirli tutarlar kesilerek mağaza sahibine önceden anlaşılmış olan ödeme günlerinde ödemeleri yapılır. Burada Müşteri koruması aktif rol oynamakla beraber, mağaza sahiplerinin de düzgün işleyişe sahip bir ürün satışı ,  gönderimini de sağlayarak E-ticarette önemli rol oynamakta ve güvenilirliği sağlamaktadır. . Ayrıca pazar yerlerinde bir mağaza sahibi olmak, ziyarete gelen kişilere kendi web sitenizi baz aldığımızda ( Reklam harcamaları, güvenilirlik ve diğer giderlere kıyasla ) daha fazla görünür olabileceğiniz anlamına gelmektedir.  Satışa sunulan ürünleri bir çok mağazada bulabileceğinizden dolayı, uygun maliyetli olabilmektedir. 
 • Private shopping : Diğer E-Ticaret sitelerinden ayrılan özelliği ; Dinamik bir yapıda  günlük haftalık saatlik olarak değişen fırsat ürünlerinin belirli adetlerde site üzerinde gayet uygun fiyatlara satılmasıdır. Fiyatlara duyarlı olan, sürekli takipte olan ve ürünlerin fiyatlarının düşeceğini bilip kaçırmak istemeyen  müşteriler için gayet cazip sitelerdir. Bu sitelerde müşteriler aslında gerçekten ihtiyaçları olmayan ürünleri de satın alabilmektedirler. 
 • Yatay Site :  Bir tek sektöre veya kategoriye bağlı kalmaksızın, her türlü ürünlerin satılabileceği E-Ticaret Modelidir. Örnek olarak; Sadece Teknolojik ürünler satmadığınızı, Tekstil, Gıda vb. Ürünlerin de sitenizde satıldığını düşünün.  Bir çok sektörü içerisinde barından İş modelidir. Avantajları ve dezavantajları vardır. Süpermen olmaya çalışmanın dünyevi halidir. Her ürünü satayım, müşteri kitlem fazla olsun, herkese ulaşayım demenin farklı bir yoludur. Bu iş modeli ile başlamak isteyen firmaların işe giriş bütçeleri ve masrafları yüksek olur fakat  daha geniş hedef kitlelere ulaşacağından dolayı iş hacimleri de yüksek olmaktadır. Depo, reklam ve pazarlama, personel maliyetleri her daim yüksek olur. 
 • Dikey site : Dikey E-ticaret iş modeli ise ; Sadece belirli bir sektör ve rün kategorisi üzerine kanalize olan, her sektörden ürünleri satmayan iş modelidir. Sitesinde sadece ayakkabı satan bir firma dikey e-ticaret yapıyordur. Ayakkabının farklı modelleri ve çeşitleri olabilir. Sadece Tesbih satışı olabilir veya tekstil ürünleri satışı yapan bir site düşünülebilir. Bir pazar yerini Yatay e-ticaret modeli olarak düşünebileceğimiz gibi, içerisinde bulunan mağazaları da dikey e-ticaret yapan firmalar olarak düşünebiliriz.
 • Yaprak site : Bu tarz iş modelleri sitelerinde sadece bir tek ürün satan e-ticaret modelleridir. Sitede sadece vücut kaslarınızı geliştirebileceğiniz bir tek ürün satılıyorsa, Sadece 1 model Tesbih, bir model reçel, bal, zeytinyağı  satılıyorsa, sadece tek bir model ve marka diş fırçası, temizlik malzemesi ( mop gibi), parfüm, cilt malzemesi vb. Aklınıza gelebilecek her türlü tekil ürün satışının yapıldığı e-ticaret modelidir. 
 • Üyelik Modeli :  Üyelik modeli e-ticaret iş modellerinde üyesi olduğunuz site, kendi alanlarında ( kozmetik, gıda, tekstil vb. ) ne alacağınızı bilmeden aylık standart olarak göndermiş olduğu iş modelidir. bir kozmetik e-ticaret sitesine üyeliğiniz var ve bu site sadece aylık olarak belirli bir miktar karşılığında size bir paket yaparak gönderiyor. İçerisinde bulunan ürünler genel anlamda sizlerin her bir ürünü tek tek satın alacağınız fiyatlardan daha ucuza gelmesidir. Buradaki tek olumsuzluk ise beğenmediğiniz bir ürünün tarafınıza gelebileceğidir. 
 • Aracılık Modeli : Genellikle hizmet bazlı satışlarda gördüğümüz ve firmalara aracılık ederek müşterilere ulaşmalarını sağlayan, müşterilerin de gerek yorumlar gerekse puanlamalardan alacakları hizmeti değerlendirip satın alma işlemini yapabileceği güvenli iş modelleridir. 
 • Sosyal Ağlarda E- Ticaret : Hashtag’ler ile etiketleme yaparak müşterilerinize sosyal medyada satışını yapmak istediğiniz ürünleri gösterip, kapıda ödeme veya banka yoluyla tahsilatını yaptığınız,  reklam bütçeleri  ve maliyetlerin çok düşük olduğu platform satışlarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar, sosyal medyanın bir firmayı batırabileceği gibi yüceltebileceği de unutulmamalıdır. Bir E-Ticaret siteniz var ise, önceki cümlelerde belirtilen satış odaklı işlemlerden uzak durmalı ve bu alanları müşteri ilişkilerini kuvvetlendirmek, sağlamlaştırmak, onlarla iletişim kurmak, ürünlerinizi sunmak için kullanabileceğiniz bir alana dönüştürmelisiniz. SOSYA MEDYADA MÜŞTERİ YOLCUĞULUĞU adı verilen  süreçlerin çok ama çok iyi bir şekilde öğrenilmesi gerektiğini unutmayın. Sosyal medya platformaları normalde sadece satış odaklı alanlar değil, ilişkileri kuvvetlendirmek ve etkileşim sağlamak için kullanılan alanlardır. 
 • Brick and mortar  : Genellikle perakende mağazaları, fabrika üretim tesislerini ve operasyonları için depoları bulunan şirketler için kullanılır. Bu firmalar geleneksel pazarlama yöntemlerini tercih etmekle beraber hemen hemen artık günümüzde her birinin bir e-ticaret sitesi de bulunmaktadır. 
 • Click & Brick  veya Click to Brick  : Click & Brick kısaca ; Fiziksel bir mağazası olmadan E-ticaret sitesini kurup daha sonra fiziksel mağaza açan firmaların iş modellerine denmektedir. 
 • Aggregator  İş modeli : Bir sitenini, Bir çok e-ticaret  sitesinden belirli ürün bilgilerini alarak karşılaştırmaya açan iş modelidir. En uygun fiyatlı ürünleri sunabilir, ürün karşılaştırmaları yapabilirsiniz. 
 • Dropshipping : Bu iş modelinde ise herhangi bir depo, ürün, stok tutmadan yapılabilecek olan ürün satışlarıdır. Yurtiçi ve yurt dışı faaliyetlerinizi, herhangi bir maliyetiniz olmadan tedarikçilerden alacağınız ürün bilgileri dahilinde müşterilere sunar ve satış sonrası tedarikçilerinizden alarak müşterilerinize gönderir ve neredeyse sıfır maliyetle kar edebileceğiniz e-ticaret  modelidir. 
Önceki İçerikE-TİCARET SAYFALARI
Sonraki İçerikYaprak Site
İlgili İçerikler
- Reklam -
Google search engine

En Çok Okunanlar

Son Yorumlar