Perşembe, Eylül 29, 2022
Google search engine
Ana SayfaDiğer KonularE-Ticaret Hukuku Gizlilik Politikası

E-Ticaret Hukuku Gizlilik Politikası

 

GİZLİLİK POLİTİKASI : 

Gizlilik Politikası Nedir?

Gizlilik Politikasının temeli Veri Koruması Hukuku’na ve Kişisel verilerin korunması ile ilgili birçok kanunlara dayanır.

Web sitemizi, uygulamalarımızı veya içeriklerimizi kullanan kişilerin kişisel verileri toplanabilir. Toplanacak veriler farklı amaçlarla ve çeşitli yöntemlerle olabilir. Kullanıcıların cevaplayacağı sorular, üyelik, kullanım veya anket soruları olabilir.  Kullanıcının trafik dahil tüm bilgilerini başka bir uygulama vasıtasıyla (Çerezler, vs.) alabilriiz. Sonuçta web sitemizi ziyaret eden kişilerin bir çok kişisel verisini elde etmiş oluruz. 

Veri Koruması Hukuku çerçevesinde  belirli raporlamalar amacıyla veya ticari amaçla işleyeceğimiz verileri ve bunun için kullanıcıya kendisiyle ilgili kişisel verileri nasıl topladığmızı, bu verileri ne yapacağımızı, ne kadar süre ile elimizde tutacağımızı ve nasıl işleyeceğimizi bildirmemiz gereklidir.. Bu bildirim “Gizlilik Politikası” başlığında kullanıcıların bilgisine sunulur.  Kullanıcılar da internet sitemize veya uygulamamıza girerek veya üye olurken tıklayarak gizlilik politikasına onay verirler. Kullanıcıların, kişisel verilerinin nasıl kullanılacağını bu metin içerisinde görmeleri gerekir. Kullanıcılar bu sayede internet sitemizi veya uygulamamızı kullanmaya devam ederler veya üyelik aşamasında Gizlilik Politikasına onay verirler.

Gizlilik Politikasında Bulunması Gereken Hususlar

Öncelikli olarak bilmeniz gereken, elde ettiğiniz  bilgileri kimse ile paylaşmamanızdır. Bunun için istisnai bir durum söz konusudur. Bu da ; Resmi mercilerden gelen yazılı talepler mevcutsa, bu  bilgilerin sizlerin onayı olmasa dahi  resmi merciler ile paylaşılacağıdır. 

Bunun dışında web sitesi tarafından  toplanan kişisel verilerin ne amaçla kullanılacağının belirtilmesi gerekmektedir.. Sektörünüze ve Şirketinizin iş içleyişine göre  topladığınız kişisel verileri pazarlama, ürün geliştirme, istatistiki çalışmalar gibi amaçlarla kullanabilirsiniz. Fakat ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, kişisel verileri kullanım amacının Gizlilik Politikası’nda açıkça belirtilmesi gerekir. Toplanan kişisel veriler, Gizlilik Politikası’nda belirtilmemişse, amaçlar dışında işlenemez ve kullanılamaz. 

Bununu dışında toplanan kişisel veriler ne kadar süre tutulacak, bu veriler işlenecek mi ? İşlenmeyecek mi ? ve hangi tür bilgiler toplanıyor bu bilgilerinde Gizlilik Politikası’nda belirtilmesi gerekmektedir.

Bir de, Kiişisel verilerin kimlerle paylaşılacağı ve kullandırılacağı, ne kadar süre ile sistemlerde tutulup  silineceğini ve kullanıcıların sundukları kişisel verileri nasıl değiştirip silebileceklerini de Gizlilik Politikası’nda ayrıntılı olarak belirtmemiz gereklidir.

Alınan kişisel veriler ile ilgili şekil, amaç, konu, süre gibi tüm unsurları Gizlilik Politikanızda belirtmemiz ve kişisel verileri bu doğrultuda işlememiz gereklidir.

İlgili İçerikler
- Reklam -
Google search engine

En Çok Okunanlar

Son Yorumlar